Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl

Tunezja - Sousse

(Strony) > > > Sousse

Region Sousse znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Można zobaczyć tu nie tylko wysokie palmy, ale także tysiącletnie budowle i groby, które dosłownie zwisają nad długimi plażami i drobnym piaskiem. Sousse bywa nazywane także miastem kontrastów, ponieważ jest historycznie i przy tym nowoczesne.

Sousse - miasta historyczne

Zostało założone najprawdopodobniej przez Fenicjan przed Kartaginą. W drugim stuleciu Trajan zmienił je na kolonię. Sto lat później ponownie zniszczone i kolejno odbudowane. W całej historii miasto wielokrotnie było podbijane i okupowane przez różne narody od Normanów, przez Hiszpanów, aż po Francuzów. W ciągu drugiej wojny światowej miasto było wielokrotnie bombardowane, a w 1943 roku wyzwolone.

Medyna

Należy do najbardziej znanych miast historycznych. Drugi po Mekce ośrodek kultu religijnego islamu na świecie. W Medynie objawione zostały sury medyńskie. Na miejscu domu, w którym miał mieszkać Mahomet powstał meczet, w którym obok grobu proroka znajduje się również grób jego córki Fatimy. Groby te są celem pielgrzymek setek tysięcy muzułmanów.

Ribat

Ufortyfikowany klasztor muzułmański z VII wieku, który jest najstarszym zabytkiem w mieście. Z dachu wieży zegarowej, na którą prowadzą wąskie spiralne schody, roztacza się imponujący widok na miasto oraz rozciągający się u jej podnóża dziedziniec Wielkiego meczetu.

Wielki Meczet

Zbudowany w 851 roku jest przykładem surowej architektury z czasów dynastii Aghlabidów. Wieżyczki armatnie i mury z blankami nadają meczetowi wygląd fortecy - skojarzenia są słuszne, gdyż Mudam zaadaptował starą kazbę. Wyjątkowość świątyni polega też na braku minaretu - aby zwołać wiernych na modły korzystano z wieży pobliskiego ribatu. W XVII w. meczet poddano modyfikacji, a niedawno odrestaurowano. Turyści, którzy nie są wyznawcami islamu, mogą zwiedzać jedynie dziedziniec.

Rynki

Znajdują się w wielu miejscach Medyny. Konkurują tam stanowiska rzemieślników z mauretańskimi kawiarniami.

Kasbah

Ogromna cytadela, która dominuje na najwyższym wzniesieniu całej Medyny. Z 30 metrowej wieży Tour Khalef (poprzednio latarni morskiej) rozciąga się piękny widok na całe miasto.

Niedaleko Medyny znajdują się także katakumby, które również należą do historycznych miejsc. Rozciągają się one na długości 5 kilometrów i mają ponad 240 korytarzy.

Sousse - aktywny wypoczynek

W Soussie znajdziemy oprócz zabytków, także wiele obiektów sportowych. Można tutaj pograć w golfa i w tenisa, popływać żaglówką i pojeździć konno. Do dyspozycji turystów jest tez duży tor motokrosowy. Dla tych co preferują relaks polecana jest thalassoterapia, podczas której oferowane są najprzeróżniejsze metody leczenia jak masaż kalifornijski, ayurveda czy shiatsu.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Pismo arabskie
27.09.2011 Malouf
01.12.2009 Park Narodowy Chambi

Ostatnio na forum...

25.03.2012 Tunezja - kilka pytań [pilne!]
02.09.2011 Djerba- pytanie
30.04.2011 Djerba lub Ląd
29.04.2011 Bakszysz
28.04.2011 Specjalista Tunezja

Najnowsze zdjęcia...

Carthage
Monastir
Sunset
Tunezja 3
Tunezja 2