Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl

Tunezja - Finanse

(Strony) > > > Finanse

Kurs wymiany waluty jest w miarę stabilny, ale zakazany jest jakikolwiek przywóz i wywóz miejscowej waluty. Jeżeli Państwo będą chcieli wymienić przed wyjazdem posiadane dinary tunezyjskie na euro czy dolary, to niezbędne jest udokumentowania poprzedniej wymiany. Należy zatem pamiętać o przechowywaniu wszelkich rachunków świadczących o wymianie waluty w tym kraju. Przed wyjazdem można ponownie wymienić tylko maksymalnie 30 proc. Poprzedniej wymiany, ale maksymalnie do 100 TND.

W stolicy i innych ośrodkach turystycznych mamy do dyspozycji bankomaty. Przyjmują one karty typu Visa, Visa Elektron, Mastercard. Kartą można płacić w lepszych hotelach i restauracjach.

Kurs

W ostatnim okresie wynosi on średnio  2,00-2,50 PLN/TND.

Zakupy

Głowna zasadą na miejscowych bazarach jest targowanie się. W Tunezji można kupić wiele wspaniałych pamiątek jak dla przykładu dywany czy ceramika. Często bywają one aż 10x droższe i stąd nie należy bać się targowania ze handlarzami. Wyjątkiem są typowe sklepy murowane ze stałymi cenami. Tutaj nic nie można utargować, a i tak wyjdzie drożej. Z drugiej strony jest gwarantowana jakość towarów. Wszystkie ręcznie produkowane towary są tutaj autentyczne.

Dobra rada: W żadnym przypadku nie należy pytać się o cenę. Jeżeli z handlarzem dogadamy się, to towar należy bezwzględnie kupić. Jeżeli tego nie zrobimy, to popełniamy największy grzech i handlarz ześle na nas wszelkie klątwy.

Bakszysz

Jest to rodzaj napiwku za usługę, którą Państwu zaoferuje jeden z nieletnich mieszkańców. Często bez względu na to czy chcecie czy nie. Dlatego warto mieć zawsze przy sobie pod ręka drobne, bo sprytni młodzieńcy nawet mogą oczekiwać zapłaty za sfotografowanie się.

Przykładowe ceny

Obiad w restauracji – 6 TDN
Wstęp do obiektów zabytkowych – 2 – 6 TDN

 

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Pismo arabskie
27.09.2011 Malouf
01.12.2009 Park Narodowy Chambi

Ostatnio na forum...

25.03.2012 Tunezja - kilka pytań [pilne!]
02.09.2011 Djerba- pytanie
30.04.2011 Djerba lub Ląd
29.04.2011 Bakszysz
28.04.2011 Specjalista Tunezja

Najnowsze zdjęcia...

Carthage
Monastir
Sunset
Tunezja 3
Tunezja 2