Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl

Kartagina

Kartagina
06.04.09 10:46:59

Powstanie Kartaginy, jednego z najbardziej znaczących miast okresu starożytnego, datuje się na rok 814 p. n.e., kiedy dotarli tu feniccy kolonizatorzy z miasta Tyros. Od tego okresu aż do niechlubnego końca kiedy miasto znalazło się pod rządami Rzymian, Kartagina dzierżyła prym wśród pozostałych miast stanowiąc centrum regionu oraz wspaniałą metropolię tętniącą życiem.

Królowa Dido (zwana też Elissar)

Jak głosi legenda, na tereny Kartaginy fenickich osadników przywiodła mityczna królowa Elissar, która znalazła tu schronienie przed tyranią swojego brata, który zabił jej małżonka. W ciągu kilku lat udało jej się wybudować silną rzeszę władającą ponad 300 okolicznymi miastami, za co poddani ją uwielbiali. Kartagina była niespotykanie pięknym miastem i określano ją mianem „miasta słońca“. W królowej Dido zakochał się Eneasz, któy szukał tu schronienia po ucieczce z Troi. Jednak na rozkaz bogów musiał opuścić Kartaginę i stać się założycielem nowego państwa – Rzymu, który następnie doprowadził do upadku Kartaginy. Zrozpaczona Elissar po stracie swojego ukochanego popełniła samobójstwo.

Handel, podstawa majątku Kartaginy

Ze względu na strategiczne położenie Kartagina szybko stała się centrum handlu w całym obszarze śródziemnomorskim. Wszystkie statki płynące na Półwysep Pirenejski zatrzymywały się w Kartaginie i w ten sposób miasto zyskiwało sławę, pieniądze oraz rosło w siłę.

Podstawą bogactwa Kartaginy był jednak handel z Wyspami Brytyjskimi i Iberią, głównie był to handel surowcami metalicznymi. Produkcja bronzu zaś gwarantowała wyposażenie armii i ciągłe dochody do kasy królewskiej.

Legendarny rozwój

W okresie hellenistycznym miasto było już tak duże, że wybudowano dwa porty (wojskowy i handlowy), powstało też mnóstwo obiektów kulturalnych, religijnych i użytkowych. Całość następnie ogrodzono 37 kilometrowymi murami obronnymi. W tamtym okresie pod względem wielkości i bogactwa z Kartaginą mogła konkurować wyłącznie Aleksandria.

Upadek

Jak to już między mocarstwami bywa, rośnięcie w siłę i wzbogacanie się jednego, zaczyna przeszkadzać drugiemu. Tym razem wielkim rywalem i sąsiadem Kartaginy był Rzym. Po serii wojen punickich w 2 i 3 w. p.n.e. Kartagina została całkowicie zniszczona.

Totalna likwidacja wszystkiego, co nowym władcom przypominało minioną sławę Kartaginy, dziś sprawia wielkie problemy podczas analizy i badań fantastycznego życia wspaniałej metropolii, którą była Kartagina.

 

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Pismo arabskie
27.09.2011 Malouf
01.12.2009 Park Narodowy Chambi

Ostatnio na forum...

25.03.2012 Tunezja - kilka pytań [pilne!]
02.09.2011 Djerba- pytanie
30.04.2011 Djerba lub Ląd
29.04.2011 Bakszysz
28.04.2011 Specjalista Tunezja

Najnowsze zdjęcia...

Carthage
Monastir
Sunset
Tunezja 3
Tunezja 2