Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl Tunezja - Travelon.pl

Berberowie

Berberowie
18.06.09 09:18:42

Poszukujący korzeni znanego na całym swiecie piłkarza Zinedina Zidana, z pewnością spotkaliby się z pojęciem berber. Berberzy zamieszkiwali tereny od Wysp Kanaryjskich przez Afrykę Północną aż po Kanal Sueski. Podczas kolonizacji tych terenów większość plemion została wysiedlona w górskie tereny Afryki Północnej na Saharze i dziś zamieszkują Maroko, Algierię i Tunezję.

Historia plemion berberyjskich sięga roku 3000 p.n.e. Wzmianki o nich pojawiały się juz w pismach Egipcjan, Greków i Rzymian.

Język berberyjski należał do rodziny języków afroazjatyckich i rozpadł się na 300 różnych dialektów. Forma pisana języka jest niezwykle wyjątkowa.

Ta grupa etniczna charakteryzuje się pewnymi elemantami w w yglądzie zewnętrznym, które odrózniają ją od pozostałych mieszkańców krajów afrykańskich. Jej członkowie mają drobną postawę, kolor skóry jest ciemnobrązowy, aż żółtawy. Lekko skośne oczy chronią gęste rzęsy, aby unoszony przez wiatr piasek nie dostał się do oczu. W miarę upływu czasu doszło do mieszanych związków z Arabami i część znaków antropologicznych zaniknęła lub nie są już tak widoczne.

Charakterystyczny dla Berberów był ścisły podział ról w rodzinie. Mężczyźni pilnowali bydła i w ciągu roku wędrowali z nim po pastwiskach, podczas gdy kobiety dbają o rodzinę i wyrabiają drobne przedmioty na własny użytek, ale też po to by je sprzedawać na targu. Turyści chętnie  kupują wyroby ceramiczne albo ręcznie tkane dywany. Ciekawostką jest też, że po sposobie zdobienia przedmiotów cermaicznych i dywanów można określić z jakiego regionu dana rzecz pochodzi, ponieważ każde plemię posiada swoje własne ornamenty.

Ze stylem życia Berberów wiąże się specjalna konstrukcja mieszkań. Rodzina zamieszkuje kilka pomieszczeń wyciosanych w skale. Rzadko doprowadzony jest tam prąd elektyrczny czy gaz. Na podłożu rozłożone są dywany, a wyposażenie jest tylko podstawowe. Podłogi są nierówne i skierowane do dołu w stronę wyjścia, aby umożliwić w ten sposób odpływ wody w okresie deszczowym. Berberowie zapraszają zagranicznych turystów do zaglądnięcia do ich domków, ponieważ w ten sposób mogą zarobić jakieś pieniądze.

Inne znaczenie słowa berber znają na pewno miłośnicy koni. Ta rasa powstała w wyniku skrzyżowania koni orientalnych i koni należących do Wandali. Następnie rasę uszlachetniano, tak aby uzyskała właściwości niezbędne do życia na pustyni. Berber to koń bardzo odporny i wytrzymały na upał, suszę i długie okresy bez dostępu do wody. Jest niepokonany w szybkości na krótkich dystansach. Jest typowej białej maści.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Pismo arabskie
27.09.2011 Malouf
01.12.2009 Park Narodowy Chambi

Ostatnio na forum...

25.03.2012 Tunezja - kilka pytań [pilne!]
02.09.2011 Djerba- pytanie
30.04.2011 Djerba lub Ląd
29.04.2011 Bakszysz
28.04.2011 Specjalista Tunezja

Najnowsze zdjęcia...

Carthage
Monastir
Sunset
Tunezja 3
Tunezja 2